Manolo Blahnik a jeho střevíčky jako pro princeznu
Na prosluněných kanárských ostrovech se v roce 1942 narodil syn českému otci a španělské matce, kterému bylo předurčeno stát se jedním z nejúspěšnějších návrhářů všech dob. Už od útlého věku toužil věnovat se umění, fascinovaly jej módní časopisy jeho maminky a též španělští řemeslníci, kteří vyrábějí klasické plátěné boty známé pod názvem „espadrilles“. Později vystudoval literaturu a architekturu v Ženěvě a poté umění na École des Beaux Arts v Paříži. Jeho osud se rázem začal ubírat správným směrem po shledání s legendární šéfredaktorkou časopisu VOGUE Diane Vreelandovou, se kterou se setkal díky návrhářce Palomě Picasso. Té se jeho skici velmi líbily a možná právě ona byla tím pravým nábojem pro rozvinutí a utvrzení jeho vášně pro obuv.
Mohlo se na první pohled zdát, že počátek Manolovy tvorby komplikovala doba, kdy se ženy vracely spíše k pohodlnějším typům bot, avšak nebylo tomu tak. Ženy si jeho dechberoucí boty okamžitě zamilovaly, byly a stále jsou velmi ženské, ale i přesto si zachovávají svou něžnost, jsou prostě naprosto půvabné. Pokud hledáte střevíčky jako pro princeznu, vkusně zdobené krystaly, flitry, mašličkami, nebo například korálky a krajkou - jste na správné adrese. Manolo Blahnik dokázal vytvořit z klasických bot umělecké dílo, u kterého se ženy mnohokrát nemohou rozhodnout, jestli jej chtějí obout, či se na něj jen s obdivem dívat. Samotné boty vycházejí z nádherných skic, které jsou plné barev a různorodých tvarů. Manolo na začátku své kariéry dohlížel a též se účastnil celého průběhu tvorby jeho nadčasových a ikonických bot.
K proslavení Manola Blahnika přispěl seriál Sex ve městě a jeho hlavní protagonistka Carrie Bradshaw, která pro jeho boty byla ochotna nejen utratit veškeré své úspory, ale také téměř položit vlastní život. Nezapomenutelná je však scéna, kdy ji pan Božský žádá o ruku a poklekne s nejikoničtějším střevíčkem Hangisi 105 v barvě Royal Blue.
Tento ikonický model byl též představen ve výjimečném provedení při příležitosti konání výstavy The Art of Shoes v Praze. Jednalo se o střevíčky z paličkované krajky, jejíž tradice sahá v Čechách až do šestnáctého století.